Násilie na deťoch je globálny problém, ktorý má závažné dôsledky na zdravie detí. Je preto potrebné zvyšovať informovanosť verejnosti o prejavoch násilia páchaného na tejto mimoriadne zraniteľnej cieľovej skupine.
Identifikácia prípadov násilia na deťoch vyžaduje všímavosť, trpezlivosť, multidisciplinárnu spoluprácu a otvorenú myseľ.
Hlavnou črtou interpersonálneho násilia je nepomer síl medzi páchateľom a obeťou. Páchateľ zneužíva proti obeti svoju fyzickú alebo psychickú prevahu, autoritu,
Násilie páchané na deťoch sa komplexne označuje pojmom syndróm CAN, čo je skratka pre anglický výraz Child Abuse and Neglect, teda v preklade týranie, zneužívanie a zanedávanie detí
Násilie páchané na deťoch má vážne a dlhodobé dôsledky a môže mať mnoho podôb (napr. fyzické zranenia, psychické problémy, problémy so správaním a učením, dlhodobé sociálne a ekonomické dôsledky...). Hlavnou prekážkou v identifikácii prípadov násilia na deťoch sú často predsudky a stereotypné predstavy o násilí, páchateľoch a detských obetiach násilia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rozlišuje 6 základných typov násilia na deťoch:
Zlé zaobchádzanie, Šikanovanie, Násilie medzi dospievajúcimi, Intímne partnerské násilie, Sexuálne násilie, Ocitnutie sa v pozícii svedka násilia.
Dohovor o právach dieťaťa – konkrétne Všeobecný komentár č. 13 - ochrana detí pred všetkými formami násilia rozlišuje nasledovné formy násilia:
Zanedbávanie alebo nedbanlivé zaobchádzanie, Psychické násilie, Telesné násilie (vrátane telesného trestania), Sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie, Mučenie a neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie a trestanie, Násilie medzi deťmi, Násilie v médiách, Násilie páchané prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, Inštitucionálne a systémové porušovanie práv dieťaťa.
Násilie na deťoch
Násilie na deťoch zahŕňa všetky formy ujmy, ako je fyzické alebo psychické násilie, ubližovanie alebo zneužívanie, zanedbávanie alebo nedostatočná starostlivosť, zlé zaobchádzanie alebo vykorisťovanie, vrátane sexuálneho zneužívania detí. Môže mať rôzne podoby a môže sa ho dopustiť ktokoľvek vrátane dieťaťu blízkych osôb alebo osôb v pozícii autority.
Formy násilia páchaného na deťoch:
Fyzické násilie/ Fyzické týranie
K fyzickému týraniu dochádza, keď niekto spácha čin, ktorý má za následok fyzické zranenie dieťaťa alebo dospievajúceho.
Sexuálne násilie na deťoch
Sexuálne násilie na dieťati znamená úplný sexuálny kontakt alebo pokus oň a činy sexuálnej povahy, ktoré nezahŕňajú fyzický kontakt (ako je voyeurizmus alebo sexuálne obťažovanie); obchodovanie so sexom; a zneužívanie na internete.
Emocionálne násilie alebo tiež Citové alebo psychické týranie
Citové alebo psychické týranie je vzorec správania, ktorý narúša emocionálny vývoj dieťaťa alebo pocit sebadôvery. Zahŕňa kritiku, vyhrážky, urážky alebo odmietanie, odopieranie lásky, podpory alebo výchovy či neprimerané obmedzovanie dieťaťa.
Zanedbávanie a Ostatné formy
Medzi ďalšie formy násilia patrí zanedbávanie, násilie medzi rovesníkmi (napr. šikanovanie) alebo domáce násilie z pozície obete či svedka.
Násilím je každá forma ubližovania, prejavu nadvlády, vyhrážania sa, zneužívania moci, fyzického a sexuálneho nátlaku.
Žiadne násilie páchané na deťoch nie je ospravedlniteľné.
Všetkým formám násilia je možné predchádzať.
Čo môže urobiť rodič
- Dôležitá je pozitívna výchova.
- K základným prvkom budovania pozitívneho vzťahu medzi rodičmi a deťmi patrí:
- vzájomný rešpekt, spoločná zábava, povzbudenie, prejavovanie lásky.
- Rodičovstvo, ktoré je založené na najlepšom záujme dieťaťa, je posilňujúce, poskytuje uznanie a stanovenia hraníc umožňuje dieťaťu jeho rozvoj (dostatočné sebavedomie, dobré sociálne zručnosti, aktívne copingové mechanizmy, dostatok záujmov a koníčkov).
Čo môžu urobiť pedagogickí a odborní zamestnanci školy
- Mať základný prehľad o problematike, byť nápomocní pri včasnej identifikácii prípadného násilia páchaného na deťoch, venovať zvýšenú pozornosť príznakom možného prehlbovania násilia na dieťati, klásť dôraz na podporu dieťaťa.
- Po odhalení prípadu alebo možných príznakov násilia je potrebné toto podozrenie bezodkladne ohlásiť orgánom činným v trestnom konaní a orgánu SPODaSK (sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately)
CPP Zvolen odporúča
Rodičom
Bezpečné pripútanie sa s deťmi, podporujúce rodinné prostredie, domáce pravidlá a monitorovanie dieťaťa, orientácia na prosociálne správanie, stabilný vzťah rodičov s deťmi.
Pedagógom
Realizovať preventívne aktivity.
So žiakmi je potrebné komunikovať
- aby rozumeli pocitom, ktoré násilné správanie vyvoláva,
- aby vedeli správne reagovať
- aby v prípade potreby dokázali požiadať o pomoc.
Verejnosti
Byť všímavý k rôznym druhom násilia páchaného na deťoch
- čím skôr sa páchanie príslušných trestných činov preruší, tým je väčšia šanca obete na obmedzenie negatívnych následkov na zdraví a najmä u detských obetí aj na psychickom vývine, fyzickom vývine a sociálnom vývine
Čo robiť, ak viete alebo máte podozrenie, že sa dieťa stalo obeťou násilia:
- Uistite sa, že dieťa nie je bezprostredne ohrozené, v opačnom prípade sa pokúste zaistiť bezpečný priestor do príchodu príslušného orgánu na ochranu detí.
- Rešpektujte hranice dieťaťa – neobjímajte ho, nehladkajte ho ani sa netúľte s dieťaťom bez jeho jasného súhlasu.
- Okamžite nahláste svoje podozrenia príslušnému miestnemu orgánu, ako je polícia, sociálne služby alebo špecializovaná infolinka pomoci.
- Dajte dieťaťu najavo, že ho podporujete, nechajte ho hovoriť o tom, čo zažilo.
- Opýtajte sa dieťaťa, či je hladné, smädné alebo či v danej chvíli niečo nepotrebuje.
- Nepokúšajte sa dieťa rozptyľovať - berte na vedomie jeho skúsenosti a emócie.
- Pozorne ho vypočujte, nechajte ho v prípade potreby vyjadriť svoje emócie neverbálnym spôsobom a dajte mu najavo, že mu veríte.
- Povedzte mu, že je vám ľúto, čo sa stalo, a že by ste mu radi pomohli.
V prípade potreby môžete získať podporu v organizáciách na území Slovenska, EÚ zverejnila zoznam týchto organizácií: Prevencia kriminality - www.prevenciakriminality.sk; Náruč - Pomoc deťom v kríze; Liga za ľudské práva; Centrum Nádej; Krízové stredisko DÚHA; Žena v tiesni; MyMamy; Aliancia žien Slovenska; Mareena; Fenestra; Iniciatíva Inakosť
Zdroje:
https://victims-rights.campaign.europa.eu/sk/country/slovakia/crime/violence_against_children
https://www.minedu.sk/november-mesiac-prevencie-nasilia-pachaneho-na-detoch/
https://detstvobeznasilia.gov.sk/
https://www.savethechildren.org/
Vypracovala: Mgr. Martina Ďarmatiová, sociálny pedagóg CPP Zvolen
Zdroj: Vlastné spracovanie - Tím sociálnych pedagógov