1. Pocvičme si (žiadne krkolomné kúsky) ale nejaký strečing, drepy, kliky…
  2. Kreslime, maľujme, vyfarbujme…buďme tvoriví a kreatívni…
  3. Rozprávajme sa doma s rodičmi, so súrodencami, so starými rodičmi…
  4. Každý deň niekoho pochváľme, povedzme niekomu niečo milé...
  5. Zahrajme si spoločne s rodinou každý deň nejaké spoločenské hry (karty, skladajme puzzle, hrajme Človeče nehnevaj sa, Pexeso, alebo Meno mesto zviera, vec….)
  6. Každý deň venujme nejaký čas aj domácim úlohám, projektom a príprave do školy, aby sme toho potom nemali naraz veľa…
  7. Pozrime si spolu celá rodina nejakú komédiu.
  8. Vytiahnime staré fotoalbumy a pozrime si aj spolu s rodičmi fotky (napr. z výletov, z dovolenky, alebo keď sme boli úplne malí…)
  9. Zavolajme častejšie starým rodičom, zaujímajme sa čo robia, ako žijú v tomto období, zistime čo ich trápi, potešme ich rozhovorom s nami. 
  10. Napíšme, zavolajme našim kamarátom, spolužiakom – spýtajme sa ako sa majú, potešme ich.
  11. Stavajme bunkre podľa vlastnej fantázie – stačia stoličky a paplón či deka…
  12. Zahrajme si doma schovávačku – veď schovať sa dá aj v skrini alebo pod stôl…
  13. Naučme sa s rodičmi upiecť koláč, alebo pripraviť nejaké jedlo.
  14. Prečítajme si alebo vypočujme audiorozprávku, poviedku…
  15. Pustime si dobrú hudbu a môžeme si pri nej aj zatancovať.
  16. Prečítajme si vtipy a podeľme sa o ne s kamarátmi.
  17. Čítajme si knihy – áno, áno, niekomu to môže znieť ako nudná školská povinnosť, ale čo tak niečo čo nás baví, napr. sci-fi, niečo dobrodružné, záhady alebo napínavá detektívka….?
  18. Zahrajme sa na reportérov, pripravme si niekoľko otázok a zozbierajme odpovede od rodiny a kamarátov napr. aké je ich najobľúbenejšie jedlo, ktorú krajinu by chceli navštíviť a prečo, čo im robí najväčšiu radosť, aké je ich obľúbené zviera, farba, pesnička, kniha….ako spoznala mamina svoju najlepšiu kamarátku, alebo aké bolo prvé zamestnanie ocina…
  19. Vyrobme malý darček z toho, čo byt/dom dá…
  20. Skúsme ušiť ochranné rúška pre seba a okolie (mladší spolu s rodičmi, starší aj sami…)
  21. Pomôžme mladším súrodencom s domácimi úlohami, alebo ich naučme niečo - môžeme sa s nimi zahrať na školu, napr. naučme sa hlavné mestá sveta a potom sa navzájom skúšajme….
  22. Píšme si denník – napíšme svoje pocity, tužby, plány, denné activity.
  23. Zahrajme si s celou rodinou hru Slovná reťaz: Prvý hráč povie nejaké slovo napr. Kaktus, druhý hráč musí vymyslieť slovo, ktoré začína na posledné písmeno prvého slova teda napr. Slon, tretí hráč musí vymyslieť slovo na posledné písmeno slova druhého hráča teda napr. Nožnice a tak pokračujú v hre až kým sa im už nepodarí vymyslieť ďalšie slovo…pozor slová sa nemôžu opakovať.
  24. Vytvorme krmítko pre vtáčiky alebo inú užitočnú vec…
  25. Poukladajme si veci v skrini a na poličkách, možno aj vytrieďme nepotrebné šaty a veci.
  26. Vyrobme z kartónu alebo starých papierových krabíc domček pre bábiky alebo garáž pre autíčka.
  27. Skúsme pozerať rozprávky (videoklipy) v cudzom jazyku – vypisovať si slovíčka, ktorým nerozumieme a neskôr pohľadať – čo znamenajú.
  28. Zahrajme si hru Vidím niečo: Hráči si dohodnú vec, ktorú budú v priestore vôkol seba hľadať. Môže to byť vec určitej farby alebo vec začínajúca na dané písmeno. „Vidím niečo modré: balón, obloha,...“ Kto ich nájde viac v priebehu dohodnutého času, vyhráva.
  29. Skúsme vymaľovávanky – aj na webe je množstvo predlôh, ktoré je možné si vytlačiť; prípadne existujú aplikácie, cez ktoré sa dá vymaľovávať online, alebo si vymyslime vlastnú vymaľovánku.
  30. A čo tak vyrobiť veľkonočnú výzdobu a pohľadnice.
  31. Vyrobme si jednoduché bábky / maňušky z materiálu, ktorý máme doma a zahrajme mladším súrodencom alebo rodičom bábkové divadlo.
  32. Pre malé deti môžeme vyrobiť páskou na podlahe cestné pruhy, či koľajnice a dráhy pre autíčka, vláčiky máme pripravené. Ak máte Lego dajú sa z neho vyčarovať tiež úžasné veci.
  33. Zahrajme si hru: Kameň papier, nožnice. Hráči v dohodnutú chvíľu ukážu rukou gesto, symbolizujúce kameň (zovretá päsť), papier (otvorená dlaň) alebo nožnice (dva vystreté prsty). Hra sa môže hrať na dve alebo tri víťazné kolá. Pravidlá hry: papier poráža kameň (lebo ho môže zabaliť), kameň poráža nožnice (lebo nožnice san a ňom otupia), nožnice porážajú papier (lebo ho môžu rozstruhnúť).
  34. Upracme si izbu, alebo ak sa dá preorganizujme ju, prípadne aj premiestnime.
  35. Polejme doma kvety.
  36. Pre mladšieho súrodenca môžeme vyrobiť bublifuk alebo mydlový sliz.
  37. Naučime sa vyšívať, štrikovať, háčkovať… (poprosme o pomoc maminu, strakú alebo si skúsme nájsť jednoduchý návod na youtube).
  38. Urobme si veci do školy a potom sa za to odmeňme.
  39. Skúsme sa začať učiť nejaký cúdzí jazyk napr. aj cez Duolingo appku v mobile…
  40. Ak sa už nejaký jazyk učíme – skúsme sa zlepšovať, ak sa každy deň naučíme 10 nových slovíčok (za 10 dní ich budeme vedieť 100 za 20 dní 200…).
  41. Skúsme zasadiť nejakú rastlinku, každý deň ju pozrieť, poliať a sledovať, čo sa s ňou deje, ako rastie (napr. strúčky fazule dať do kelínku od masla vypchatého gázou).
  42. Napíšme si zoznam snov alebo zoznam čo sme vždy chceli robiť a nemali na to čas.
  43. Ak radi spievame, zahrajme si hru: Ide pieseň dokola, spoločne s rodinou si zaspievajme, každý začne jednu pesničku a ostatní sa k nemu pridajú, uvidíte koľko nových pesničiek sa jeden od druhého naučíme a hlavne strávime spoločný čas s rodinou, alebo si spravme s rodinou ‘Karaoke večer‘, na youtube nájdeme rôzne karaoke verzie pesničiek.
  44. Naučme sa nový tanec podľa youtube.
  45. Vyrobme pre našich blízkych náramky priateľstva pre štastie.
  46. Skladajme si Origami – je veľa návodov na youtube.
  47. Venujme sa viac domácemu zvieratku – ak ho máme.
  48. Zahrajme si hru Idem na piknik. Prvý hráč začína hru s vetou: „Idem na piknik a prinesiem… (jedlo začínajúce sa na písmeno A – ananás).“ Druhý hráč pokračuje v hre, pričom musí zopakovať, čo prinesie predchádzajú hráč a pridať svoju ďalšiu položku. „Idem na piknik a prinesiem ananás a banány.“ Hráči sa snažia pokračovať vo vymenovávaní položiek v poradí písmen abecedy.
  49. Dajme si poriadny kúpeľ a zrelaxujme – spravme si pleťovú masku, nalakujme nechty, vymyslime nový účes…
  50. Vymyslime aspoň 5 ďalších nápadov, (ktoré nie sú v tomto zozname) ako tráviť voľný čas doma a podeľme sa o ne s kamarátmi.
  51. Zahrajme si na hudobný nástroj, ktorý máme doma / ak nevieme – naučme sa na neho hrať.
  52. Dohodnime sa s členmi rodiny, že každý deň niekto z nás vymyslí spoločný program, aktivitu pre celú rodinu a aspoň na 1 hodinu sa ho všetci spolu zúčastníme.
  53. Zahrajme si hru Piškvorky: Hraciu plochu tvorí papier (obvykle štvorčekový). Hráči striedavo kreslia na papier svoje symboly. Jeden z hráčov kreslí kolieska a druhý krížiky. Víťazom sa stáva ten hráč, ktorému sa ako prvému podarí na papieri vytvoriť súvislú radu piatich (alebo viacerých) svojich symbolov v ľubovolnom smere – vertikáne, horizontálne alebo aj diagonálne.
  54. Pripravme si vitamínovú dobrotu (džús, ovocnú alebo zeleninovú misu).
  55. Zahrajme sa hru na Príslovia a porekadlá: na kartičky si napíšeme rôzne slovenské príslovia či porekadlá, rozdelíme sa na dve skupiny, ktorých úlohou bude predvádzať príslovia alebo porekadlá iba pomocou pantomímy bez použitia zvukov a slov. Na striedačku si zástupcovia zo skupiny vytiahnu kartičku – druhej skupine ju neukážu, herci budú mať minútu-dve na znázornenie
    príslovia, porekadla. Druhá skupiny bude hádať – za uhádnuté príslovie, porekadlo získavajú bod. Skupiny sa striedajú dokola, ktorá nazbiera najviac ukádnutých bodov vyhráva.
  56. Vymyslime a nakreslime komiks.
  57. Spravme si poriadok v počítači.
  58. Vytrieďme, zorganizujme a označme si fotky – teraz máme na to čas a o 5 rokov si už nemusíme pamätať, ktoré fotky kam patria.
  59. Vyrobme si doma nejaký jednoduchý hudobný nástroj…
  60. Zahrajme si hru na presnosť: Hádzanie papierových “loptičiek” do nádoby.
  61. Zahrajme sa hru: Kto som? Jeden z hráčov si myslí osobu, rozprávkovú postavičku, vec alebo zviera, ktorým je. Druhý hráč sa ho pýta otázky a on môže na ne odpovedať len áno-nie. Úlohou hráča, ktorý sa pýta, je prísť na to, kým alebo čím je jeho spoluhráč.
  62. Opýtajme sa rodičov na rodinné tradície z maminej aj otcovej strany a zapíšme si ich.
  63. Prečítajme si knihy, na ktoré sme kvôli povinnostiam nemali doteraz čas.
  64. Skypujme s rodinou a kamarátmi.
  65. Naplánujme si nejaký výlet, ktorý zrealizujeme “trebárs” aj o rok.
  66. Vytvorme pre jednotlivých členov rodiny ‘play list’ ich obľúbených pesničiek.
  67. Poprosme rodičov, aby nám pomohli vyrobiť “rodostrom” – členov našej rodiny.
  68. Vytvorme si rodinnú knihu o histórii a zážitkoch našich rodičov, starých rodičov a iných členov rodiny podľa rodostromu.
  69. Okysličme si mozog otvoreným oknom, na balkóne, ak máme dom a je to bezpečné, tak aj na chránenom dvore či v záhrade.
  70. Posilňujme si svaly.
  71. Pomôžme rodičom napr. s varením alebo upratovaním.
  72. Zahrajme si obľúbenú počítačovú hru.
  73. Ak máme trochu hliny v kvetináčoch a semienka z minulého roka, skúsme niečo zasadiť. Aj keby nič nevyrástlo, polhodinka s hlinou dokáže s detskou aj dospeláckou psychikou zázraky.
  74. Zahrajme sa na “Standup komika” – pripravme si krátky program (napr. vtipy, srandičky, veselé príhody…) a večer urobme vystúpenie pre celú rodinu.
  75. Môžeme si zacvičiť jógu alebo meditovať – ako na to? Sú videá na youtube.
  76. Zozbierajme najobľúbenejšie recepty svojej rodiny a vytvorme z nich ‘Rodinnú kuchársku knihu’.
  77. Pozrime si aspoň 5 filmov, ktoré sú staršie ako sme my.
  78. Urobme si a vychutnajme dobrý čaj, vyskúšajme nejaký nový, ktorý sme ešte nepili.
  79. Vymyslime aktivity pre mladších súrodencov, zahrajme sa s nimi, čítajme im…
  80. Vzdelávajme sa – listujme encyklopédie, pozerajme náučné relácie, starší napr. aj vedecké debaty, politické relácie…
  81. Vytvorme osemsmerovku, krížovku, hlavolam a pošlime ju kamarátom.
  82. Prečítajme si knihu, alebo pozrime film, ktorý je v povinnej literature.
  83. Vyhľadame každý deň nejaký pozitívny / povzbudivý citát a pošlime ho kamarátom.
  84. Spravme si večer program na druhý deň alebo na viac dní čo budeme robiť v rámci povinností a čo vo voľnom čase, ako môžeme efektívne fungovať. Urobme si zoznam, čo by sme chceli robiť, čomu by sme sa chceli venovať, keď karanténa skončí.
  85. Spravme si spolu s rodinou seriálový maratón.
  86. Skúsme vymyslieť spoločenskú hru na papieri.
  87. Naučme sa programovať – cez bezplatné návody na youtube.
  88. Zacvičm si plank – alebo sa v ňom zdokonľme.
  89. Môžeme zložiť text pesničky, napísať báseň, alebo poviedku, či rozprávku…
  90. Zahrajme si on-line hru spolu s kamarátmi.
  91. Máme v pláne v budúcnosti cestovať? Máme veľa miest a nevieme si vybrať kam skôr? Čo takto otvoriť Google mapy a ísť sa pozrieť na najrôznejšie miesta sveta? Stačí dať potom ‘street view’ a akoby sme tam rovno boli.
  92. Pozrime si dokumentárny alebo historicky film, či cestopis…
  93. Vytrieďme si šatník, pomáhajme rodičom s domácimi prácami.
  94. Hranie hier na PC, alebo ak máme doma playstation, či xbox… ale neseďme za PC celý deň…
  95. Tvoriť môžeme aj v kuchyni pri varením, pečení ale aj jednohubky sú super – prekvapme rodičov a pripravme večeru pre celú rodinu.
  96. Vyrobme pre rodinu alebo kamošov – fotoknihu, ktorú neskôr môžeme pre nich dať vytlačiť – taký darček vždy poteší.
  97. Vytvorme krátky fotofilm aj s hudbou – ak to ešte nevieme návod sa nájde alebo kamoši poradia.
  98. Využime možnosť online kurzov, ktoré sú momentálne v ponuke zadarmo.
  99. Zamerajme sa na sebarozvoj - Vždy si chcel/a vyskúšať kreslenie, naučiť sa cudzí jazyk, či venovať sa šitiu? Fantázii sa medze nekladú, teraz je ten správny a najmä voľný čas na sebarozvoj…
  100. Vypočujme si zaujímavý podcast.